Ana Sayfa / Sağlık / Su İçmeniz İçin 9 Çok Önemli Neden

Su İçmeniz İçin 9 Çok Önemli Neden

Yeryüzünün dörtte üçü, vücudumuzun da yüzde 70’i sudan yaratılmıştır. Hayatımızın temel taşı olan su yaşamın devamlılığının en önemli kaynağıdır. İnsan uzun süre aç kalsa dahi hayatını devam ettirebilirken su tüketmediği çok kısa bir zaman sonra hayati fonksiyonları tehlikeye girmektedir. Besin maddelerinden hiçbirinin günü yokken 22 Mart Dünya Su Günü olarak kutlanmaktadır. Bu durum bile suyun insan ve kainat için ne kadar değerli bir madde olduğunu göstermektedir.

Su içmeniz için 9 çok önemli neden vardır çünkü su olmazsa yaşam da olmaz. Su içmeniz için 9 çok önemli neden sıralamasında ilk sırayı suyun vücuttaki besinlerin küçük parçalara ayırıp sindirilmesine ve atılmasına yardımcı olması almaktadır. Vitamin ve minerallerin temel çözücü olması vücudu rahatlatan en önemli özelliklerindendir. Kanı sulandırıp pıhtılaşmasını önleyerek dolaşımı rahatlatır, cildi yumuşatıp yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur, böbreklerin hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlık ve böbrek taşının oluşumunu önler, depresyon, stres ve gerginliğin azalmasına faydalıdır, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır, doku ve hücrelerin yapılarını korur. Özellikle vücut ısısını düzenleyerek sağlıklı olmaya, direncin ve bağışıklığın güçlenmesini sağlamaktadır.

Su faydalı fazlaca tüketeyim düşüncesi su zehirlenmesine neden olabildiğinden doğru bir düşünce değildir. Sağlılık bir insanın günde 2 litre su tüketmesi doğru olandır. Gün içerisinde tüketilen çay, kahve gibi sıvılar suyun yerini tutmadığından sıvı tüketenler su içmeyi ihmal etmemelidir. Yetersiz su tüketimi halsizlik, tansiyon düşüklüğü, ciltte kuruluk, yorgunluk gibi ve daha önemli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bundan dolayı su içmeyi sevmeyenlerin de su içmeyi tarçın, limon, nane gibi aromalarla çeşitlendirerek keyifli hale getirerek tüketmeye özen göstermelidir.

Hakkında Trend Bende

Mutlaka İncelemelisin

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde göbek ve bel bölgesinde çatlakları engellemek neredeyse imkansız. Özellikle hamileliğin son aylarında bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir