Ana Sayfa / Sağlık / STRESLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

STRESLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

STRESLE BAŞ ETMENİN YOLLARI !

Çağımızın en büyük hastalığı nedir diye sorsalar on kişiden birinin vereceği cevap sanırım stres olurdu. Aslına bakarsanız strese girmek için öyle aman aman sorunlarımızın da olmasına gerek yok. Bilhassa metropollerde yaşayan insanlar için bu durum çok daha fazla kendini hissettirir seviyede. Yoğun iş temposu, şehrin gürültüsü, akıl almaz trafik çilesi, insanların birbirlerine olan tahammülsüzlüğü vs… daha pek çok şey sayabiliriz…

Peki bu kadar olumsuz şey arasında nasıl stresimizle savaşabiliriz ?

Mola verin !!!

Kendinize değer verin !!!

Her şeyden önce şunu unutmayalım stresin değmediği organ yoktur. Dolayısıyla her hastalığın başı aslında strestir. Bu nedenle yukarıda saydığımız olumsuzlukların aslında hayatın olağan akışı olduğunu, bunların hayatımızda her daim var olacağını ve anı yaşayarak mutlu olmayı bilmemiz gerekiyor.

Beslenmenin Önemi !

Örneğin; sabah uyandınız ve tempo başladı. Ne olursa olsun stresle baş edebilmek için sağlıklı beslenmenin şart olduğunu asla unutmayın. Sağlıklı beslenmenin başında da sıkı bir kahvaltı gelir. ilk işimiz bol protein ve vitamin içeren gıdalardan oluşan bir kahvaltı yapmak olmalıdır.

İş Temposuna Dikkat !

Çalışmak güzeldir ancak her şeyde olduğu gibi bunun da fazlası zarar getirir ancak. Zaman zaman kendinize vakit ayırarak mola verip, bir fincan bitki çayı veya bir meyve yiyerek kendinizi şımartabilirsiniz.

Stresle Baş Etmede Uyku Düzeninin Önemi!

Uyku bir insana bahşedilen en tatlı şeydir. Uyku düzensizliği de esasen en büyük stres kaynağıdır. Dinlenmiş bir beden her türlü stresle baş edebilir. Ancak yorgun bir beyin, beden bir müddet sonra çöker ve bu da beraberinde bir takım sağlık sorunlarını getirir ne yazık ki… uyku düzeninden kastımız sadece erken yat erken kalk olayı değil bu arada. Yatağın kalitesi, yatış pozisyonları, uyumadan en az 1 saat önce herhangi bir şey yenip yenmemesi gibi pek çok faktör uyku düzenini bozabilir. Bunların her birine ayrı ayrı dikkat etmek gerekir.

Hayat o kadar kısa ki, hep dediğimiz gibi anı yaşayın ve mutlu olun.

Hakkında Trend Bende

Mutlaka İncelemelisin

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde göbek ve bel bölgesinde çatlakları engellemek neredeyse imkansız. Özellikle hamileliğin son aylarında bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir