Ana Sayfa / Sağlık / Çatlamış Dudaklara Acil Çözümler

Çatlamış Dudaklara Acil Çözümler

Dudak çatlamaları özellikle kış aylarında oldukça çok görülebilmekte. Dudak çatlamaları görüntü olarak bizleri zor durumda bıraktığı gibi çatlakların acısı ile de uğraşmamız gerekiyor. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda yapmanız gereken basit yöntemler ile çatlakların bir an önce onarılmasını sağlamak.

Öncelikle dudaklarınızda görülen çatlamalar kronikleşmişse bunun nedenini bulmanız gerekir. Bunun içinde cildiye doktoruna giderek gerekli tedavinin uygulanması gerekir. Dudaklarınızda görülen çatlaklar için ilk yapacağınız su tüketiminizi kontrol etmektir. Dudaklarda ve cildin diğer bölgelerin de görülen çatlamaların en büyük nedenleri arasında yeterli miktarda su almama durumu görülmektedir. Bu nedenle günlük su tüketiminizi artırmanız faydalı olacaktır. Özellikle sabahları kalktığınızda hiç bir şey yemeden su içmeniz önemlidir. Bal birçok hastalığa iyi geldiğin gibi cilt sorunlarına da iyi gelmektedir. İyi bir balı dudaklarınıza sürdükten sonra bir süre bekleyin. Daha sonrasında ise ılık su ile dudaklarınızı durulayın. Çatlaklar geçene kadar bal dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bal çatlakları onardığı gibi enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkan çatlaklar içinde antibiyotik görevi görmektedir.

Bu doğal yöntemlerin yanı sıra merhem de kullanabilirsiniz. Doktorunuzdan tavsiye ile alacağınız merhemleri dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Merhemin daha etkili olması için dudaklarınızdaki çatlaklar nedeni ile ortaya çıkan ölü derileri temizlemeniz önemlidir. Ölü derilerden temizlenmiş dudağa sürülen merhem daha etkili olacaktır. Uygulayacağınız bu basit yöntemler ile dudaklarınızda oluşan çatlakların hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Hakkında Trend Bende

Mutlaka İncelemelisin

İştah Açıcı Yiyecekler

Fazla kilolar kadar zayıflıkta bazı durumlarda bizlere sorun yaşatabilmektedir. İdeal kilomuzdan daha düşük bir kiloya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir